Berkeley Lab Staff Add Expertise to SC16 Technical Program

As in years past, Berkeley Lab staff will contribute significantly to the SC16 Technical Program, from being recognized with awards for long-term contributions to the field of high performance computing to conveying expertise through research papers and posters, leading tutorials, organizing workshops and participating in panel discussions and Birds-of-a-Feather sessions (BoFs).

Additionally, staff members will participate in a number of conference outreach programs for students and early career professionals.

ESnet staff will also participate in technology demonstrations in partners’ booths.

Here’s a list of activities:

Awards

 

Invited Talks

The Materials Project – A Google of Materials, Kristin Persson, Lawrence Berkeley National Laboratory; 11:15 a.m. – 12 p.m., Tuesday, Nov. 15. Ballroom Full.

 

Technical Papers

Granularity and the Cost of Error Recovery in Resilient AMR Scientific Applications,” Anshu Dubey, Argonne National Laboratory; Hajime Fujita, Intel Corp.; Daniel Graves, Lawrence Berkeley National Laboratory; Andrew Chien, University of Chicago; and Devesh Tiwari, Oak Ridge National Laboratory; 1:30-2 p.m., Wednesday, Nov. 15, Room 255-EF.

Extreme Scale Plasma Turbulence Simulations on Top Supercomputers Worldwide,” William Tang, Princeton University; Bei Wang, Princeton University; Stephane Ethier, Princeton University; Grzegorz Kwasniewski, ETH Zurich; Torsten Hoefler, ETH Zurich; Khaled Ibrahim, Lawrence Berkeley National Laboratory; Kamesh Madduri, Pennsylvania State University; Samuel Williams, Lawrence Berkeley National Laboratory; Leonid Oliker, Lawrence Berkeley National Laboratory; Carlos Rosales, UT Austin; and Timothy Williams, Argonne National Laboratory; 2-2:30 p.m., Wednesday, Nov. 16, Room 255-EF.

DAOS and Friends: A Proposal for an Exascale Storage System,” Jay Lofstead, Sandia National Laboratory; Ivo Jimenez, UC Santa Cruz; Carlos Maltzahn, UC Santa Cruz; Quincey Koziol, Lawrence Berkeley National Laboratory; John Bent, Seagate Technology; and Eric Barton, Intel Corp. 2:30-3 p.m., Wednesday, Nov. 16, Room 355-BC.

Efficient Delaunay Tessellation through K-D Tree Decomposition,” Dmitriy Morozov, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Tom Peterka, Argonne National Laboratory; 11:30 a.m. – 12 p.m., Thursday, Nov. 17, Room 355-BC.

Performance Analysis, Design Considerations, and Applications of Extreme-Scale In Situ Infrastructures,” Utkarsh Ayachit, Kitware; Andy Bauer, Kitware; Earl Duque, Intelligent Light; Greg Eisenhauer, Georgia Institute of Technology; Nicola Ferrier, Argonne National Laboratory; Junmin Gu, Lawrence Berkeley National Laboratory; Kenneth Jansen, University of Colorado, Boulder; Burlen Loring, Lawrence Berkeley National Laboratory; Zarija Lukic, Lawrence Berkeley National Laboratory; Suresh Menon, Georgia Institute of Technology; Dmitriy Morozov, Lawrence Berkeley National Laboratory; Patrick O’Leary, Kitware; Reetesh Ranjan, Georgia Institute of Technology; Mirchel Rasquin, Cenaero; Christopher Stone, Computational Science and Engineering; Venkatram Vishwanath, Argonne National Laboratory; Gunther Weber, Lawrence Berkeley National Laboratory; Brad Whitlock, Intelligent Light; Matthew Wolf, Georgia Institute of Technology; Kesheng Wu, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Wes Bethel, Lawrence Berkeley National Laboratory; 4-4:30 p.m., Thursday, Nov. 17, Room 355-D.

Perilla: Metadata-based Optimizations of an Asynchronous Runtime for Adaptive Mesh Refinement,” Tan Nguyen, Lawrence Berkeley National Laboratory; Didem Unat, Koc University; Weiqun Zhang, Lawrence Berkeley National Laboratory; Ann Almgren, Lawrence Berkeley National Laboratory; Nufail Farooqi, Koc University; and John Shalf, Lawrence Berkeley National Laboratory; 4-4:30 p.m., Thursday, Nov. 17, Room 355-E.

 

Panels

Post Moore’s Era Supercomputing in 20 Years,” Keren Bergman, Columbia University; Tom Conte, Georgia Institute of Technology; Erik DeBenedictis, Sandia National Laboratories; Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology; John Shalf, Lawrence Berkeley National Laboratory; George Michelogiannakis, Lawrence Berkeley National Laboratory; Jun Sawada, IBM; Matthias Troyer, ETH Zurich; 1:30-3 p.m., Wednesday, Nov. 16, Room 255-BC.

The End of Von Neumann? What the Future Looks Like for HPC Application Developers,” Gagan Gupta, Microsoft Corp.; Amir Khosrowshahi, Nervana Systems; Andrew Chien, University of Chicago; John Shalf, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Samuel Williams, Lawrence Berkeley National Laboratory; 3:30-5 p.m., Wednesday, Nov. 16, Room 255-BC.

“Virtualization, Partitioning, Cohabitation, Containers, Something Else? Approaches to Integrating HPC and Big Data Applications,” Ron Brightwell, Sandia National Laboratories; Rolf Riesen, Intel Corp.; Joefon Jann, IBM; Barret Rhoden, Google; Kamil Iskra, Argonne National Laboratory; Balazs Gerofi, RIKEN; Hermann Haertig, Technical University Dresden; and Shane Canon, Lawrence Berkeley National Laboratory; 1:30-3 p.m., Thursday, Nov. 17, Room 255-BC.

 

Research Posters

Experiences with a Burst Buffer at NERSC,” Wahid Bhimji, Lawrence Berkeley National Laboratory; Deborah Bard, Lawrence Berkeley National Laboratory; and David Paul, Lawrence Berkeley National Laboratory; 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15, Lower Lobby Concourse, South Lobby, Exhibit Hall E, Booth 104.

Pin-Pointing Node Failures in HPC Systems,” Anwesha Das, North Carolina State University; Frank Mueller, North Carolina State University; Paul Hargrove, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Eric Roman, Lawrence Berkeley National Laboratory; 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15, Lower Lobby Concourse, South Lobby, Exhibit Hall E, Booth 104.

STRUMPACK: Scalable Preconditioning Using Low-Rank Approximations and Random Sampling,” Pieter Ghysels, Lawrence Berkeley National Laboratory; Xiaoye S. Li, Lawrence Berkeley National Laboratory; Christopher Gorman, UC Santa Barbara; and Francois-Henry Rouet, Lawrence Berkeley National Laboratory; 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15, Lower Lobby Concourse, South Lobby, Exhibit Hall E, Booth 104.

symPACK: a Solver for Sparse Symmetric Matrices,” Mathias Jacquelin, Lawrence Berkeley National Laboratory; Yili Zheng, Google; Esmond Ng, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Katherine Yelick, Lawrence Berkeley National Laboratory; 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15, Lower Lobby Concourse, South Lobby, Exhibit Hall E, Booth 104.

The Search for Missing Parallel I/O Performance on the Cori Supercomputer,” Matt Bryson, Lawrence Berkeley National Laboratory; 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15, Lower Lobby Concourse, South Lobby, Exhibit Hall E, Booth 104.

 

Tutorials

Container Computing for HPC and Scientific Workflows, Luiz Carlos Irber Jr., UC Davis; Shane Canon, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Lisa Gerhardt, Lawrence Berkeley National Laboratory; 8:30 a.m. – 12 p.m., Monday, Nov. 14, Room 355-B.

Programming Irregular Applications with OpenMP: A Hands-On Introduction, Tim Mattson, Intel Corp.; Alice Koniges, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Clay Breshears, Intel Corp.; 1:30-5 p.m., Monday, Nov. 14, Room 250-C.

Vectorization Strategies for Intel’s 2nd Generation Intel Xeon® Phi™ Architecture Named Knights Landing, Ashish Jha, Intel Corp.; Vitali Morozov, Argonne National Laboratory; and Jack Deslippe, Lawrence Berkeley National Laboratory; 1:30-5 p.m., Monday, Nov. 14, Room 355-B.

 

Workshops

ISAV 2016: In Situ Infrastructures for Enabling Extreme-Scale Analysis and Visualization, Wes Bethel, Lawrence Berkeley National Laboratory; Patrick O’Leary, Kitware; Gunther Weber, Lawrence Berkeley National Laboratory; Nicola Ferrier, Argonne National Laboratory; Matthew Wolf, Georgia Institute of Technology; and Earl Duque, Intelligent Light; 9 a.m.-5:30 p.m., Sunday, Nov. 13, Room 251-A.

Seventh Annual Workshop for the Energy Efficient HPC Working Group (EE HPC WG), Michael Patterson, Intel Corp.; Torsten Wilde, Leibniz Supercomputing Centre; Natalie Bates, Lawrence Livermore National Laboratory; Stephen Poole, US Department of Defense; Daniel Hackenberg, Technical University Dresden; Thomas Durbin, University of Illinois; Steve Martin, Cray Inc.; Dale Sartor, Lawrence Berkeley National Laboratory; Anna Maria Bailey, Lawrence Livermore National Laboratory; Ramkumar Nagappan, Intel Corp.; Nicolas Dube, Hewlett Packard Enterprise; Andres Marquez, Pacific Northwest National Laboratory; David Grant, Oak Ridge National Laboratory; Josip Loncaric, Los Alamos National Laboratory; James Laros, Sandia National Laboratories; David Martinez, Sandia National Laboratories; Susan Coghlan, Argonne National Laboratory; James Rogers, Oak Ridge National Laboratory; Toshio Endo, Tokyo Institute of Technology; Fumiyoshi Shoji, RIKEN; Francois Robin, CEA-DAM; and Caleb Phillips, National Renewable Energy Laboratory; 9 a.m.-5:30 p.m., Sunday, Nov. 13, Room 155-C.

Women in HPC: Diversifying the HPC Community, Toni Collis, EPCC at the University of Edinburgh; Julia Andrys, Murdoch University; Sunita Chandrasekaran, University of Delaware; Trish Damkroger, Lawrence Livermore National Laboratory; Rebecca Hartman-Baker, Lawrence Berkeley National Laboratory; Adrian Jackson, EPCC at the University of Edinburgh; Kimberly McMahon, McMahon Consulting; Lorna Rivera, University of Illinois; and Lorna Smith, EPCC at the University of Edinburgh; 9 a.m.-5:30 p.m., Sunday Nov. 13, Room 355-D.

The 1st International Workshop on Post-Moore Era Supercomputing (PMES), Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology; Jeffrey Vetter, Oak Ridge National Laboratory; Koji Inoue, Kyushu University; Takeshi Iwashita, Hokkaido University; Franz Franchetti, Carnegie Mellon University; John Shalf, Lawrence Berkeley National Laboratory; Kengo Nakajima, University of Tokyo; Richard Vuduc, Georgia Institute of Technology; Keren Bergman, Columbia University; Tom Conte, Georgia Institute of Technology; Gerhard Wellein, University of Erlangen-Nuremberg; and Erik DeBenedictis, Sandia National Laboratories; 9 a.m.-5:30 p.m., Monday, Nov. 14, Room 155-B.

Third SC Workshop on Best Practices for HPC Training, Scott Lathrop, University of Illinois; Jay Alameda, University of Illinois; Carl Albing, US Naval Academy; Nia Alexandrov, Barcelona Supercomputing Center; Dana Brunson, Oklahoma State University; Fernanda Foertter, Oak Ridge National Laboratory; Richard Gerber, Lawrence Berkeley National Laboratory; Bilel Hadri, King Abdullah University of Science and Technology; Rebecca Hartman-Baker, Lawrence Berkeley National Laboratory; Susan Mehringer, Cornell University; Henry Neeman, University of Oklahoma; Maria-Ribera Sancho, Barcelona Supercomputing Center; Nitin Sukhija, Mississippi State University; and Robert Whitten, University of Tennessee; 9 a.m.-12:30 p.m., Monday, Nov. 14, Room 155-F.

PAW: PGAS Applications Workshop, Karla Morris, Sandia National Laboratories; Katherine Yelick, Lawrence Berkeley National Laboratory; Yili Zheng, Lawrence Berkeley National Laboratory; Salvatore Filippone, Cranfield University; Bill Long, Cray Inc.; and Bradford Chamberlain, Cray Inc.; 2-5:30 p.m., Monday Nov. 14, Room 251-B.

 

Emerging Technologies

OpenHPC System Architect: An Open Toolkit for Building High Performance SoCs, David Donofrio, Lawrence Berkeley National Laboratory; Farzad Fatollahi-Fard, Lawrence Berkeley National Laboratory; John Leidel, Texas Tech University; Xi Wang, Texas Tech University; and Yong Chen, Texas Tech University; 10 a.m.-6 p.m., Tuesday Nov. 15, Room 155-B.

 

BoFs

Burst Buffers: Early Experiences and Outlook, Deborah Bard, Lawrence Berkeley National Laboratory; David Paul, Lawrence Berkeley National Laboratory; Wahid Bhimji, Lawrence Berkeley National Laboratory; Bilel Hadri, King Abdullah University of Science and Technology; Robert Ross, Argonne National Laboratory; and Cornell Wright, Los Alamos National Laboratory; 12:15-1:15 p.m., Tuesday, Nov. 15, Room 255-D.

TOP500 Supercomputers, Erich Strohmaier, Lawrence Berkeley National Laboratory; Jack Dongarra, University of Tennessee; Horst Simon, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Martin Meuer, ISC Group; 5:15-7 p.m., Tuesday, Nov. 15, Room 255-EF.

HDF5: State of the Union, Quincy Koziol, Lawrence Berkeley National Laboratory; and David Pearah, HDF Group; 12:15-1:15 p.m., Wednesday, Nov. 16, Room 250-C.

The Green500: Trends for Energy-Efficient Supercomputing, Wu Feng, Virginia Polytechnic Institute and State University; Erich Strohmaier, Lawrence Berkeley National Laboratory; Natalie Bates, Lawrence Livermore National Laboratory; and Thomas Scogland, Lawrence Livermore National Laboratory; 12:15-1:15 p.m., Wednesday, Nov. 16, Room 255-D.

High Performance Geometric Multigrid (HPGMG): an HPC Performance Benchmark, Mark Adams, Lawrence Berkeley National Laboratory; Samuel Williams, Lawrence Berkeley National Laboratory; Jed Brown, University of Colorado, Boulder; Erich Strohmaier, Lawrence Berkeley National Laboratory; John Shalf, Lawrence Berkeley National Laboratory; and Brian Van Straalen, Lawrence Berkeley National Laboratory; 5:15-7 p.m., Wednesday, Nov. 16, Room 250-F.

 

Outreach to Students, Early Career Professionals

Experiencing HPC for Undergraduates: Introduction to HPC Research, John Shalf, Lawrence Berkeley National Laboratory; Mary Hall, University of Utah; Martin Schulz, Lawrence Livermore National Laboratory; and Edmond Chow, Georgia Institute of Technology; 10:30 a.m. – 12 p.m., Tuesday, Nov. 15, Room 250-D.

Panel: Coming Out on Behalf of Diversity, Raquell Holmes, improvscience; Jamika Burge, Pennsylvania State University; Jeanine Cook, Sandia National Laboratories; and Rebecca Hartman-Baker, Lawrence Berkeley National Laboratory; 10:30 a.m. – 12 p.m., Sunday, Nov. 13, Room 260.

 

Demos in other booths

 

Leave a Reply