SNL@SC16

Sunday, November 13, 2016

Tutorials

Solving and Sharing the Puzzle: Modeling and Simulation of Computer Architectures with SST and OCCAM
8:30AM – 12:00PM, Room 250-F
Presenters:  Bruce Childers, Luis Oliveira, Arun Rodrigues

Parallel Programming in Modern Fortran
8:30AM – 5:00PM, Room 250-B
Presenters:  Karla Morris, Damian Rouson, Salvatore Filippone, Fernanda S. Foertter

Kokkos: Enabling Manycore Performance Portability for C++ Applications
8:30AM – 5:00PM, Room 250-E
Presenters:  H. Carter Edwards, Jeff Amelang, Christian Trott

Workshops

ExaMPI16
9:00AM – 5:30PM, Room 155-A
Organizers: Ryan E. Grant, Patrick G. Bridges, Anthony Skjellum, Purushotham V. Bangalore, Ronald B. Brightwell, Pavan Balaji, Masamichi Takagi

The 7th International Workshop on Performance Modeling, Benchmarking and Simulation of High Performance Computer Systems (PMBS16)
9:00AM – 5:30PM, Room 155-B
Organizers: Simon D. Hammond, Stephen A. Jarvis, Steven Wright

Seventh Annual Workshop for the Energy Efficient HPC Working Group (EE HPC WG)
9:00AM – 5:30PM, Room 155-C
Organizers: Michael Patterson, Torsten Wilde, Natalie Bates, Stephen Poole, Daniel Hackenberg, Thomas Durbin, Steve Martin, Dale Sartor, Anna Maria Bailey, Ramkumar Nagappan, Nicolas Dube, Andres Marquez, David Grant, Josip Loncaric, James Laros, David J. Martinez, Susan Coghlan, James H. Rogers, Toshio Endo, Fumiyoshi Shoji, Francois Robin, Caleb Phillips

Students@SC

Panel: Coming Out on Behalf of Diversity
10:30AM – 12:00pM, Room 260
Presenters: Raquell Holmes (Chair),Jamika Burge, Jeanine Cook, Rebecca Hartman-Baker

 

Monday, November 14, 2016

Tutorials

Large Scale Visualization with ParaView
8:30AM – 5:00PM, Room 250-D
Presenters:  Kenneth Moreland, W. Alan Scott, David E. DeMarle, Joe Insley, Jonathan Woodring, John Patchett

Linear Algebra Libraries for High-Performance Computing: Scientific Computing with Multicore and Accelerators
8:30AM – 5:00PM, Room 250-E
Presenters: Jack Dongarra, Jakub Kurzak, Michael Heroux, James Demmel

How to Analyze the Performance of Parallel Codes 101
8:30AM – 5:00PM, Room 255-E
Presenters: Martin Schulz, Jim Galarowicz, Don Maghrak, Jennifer Green, David Montoya,, Doug Pase

Testing of HPC Scientific Software
1:30PM – 5:00PM, Room 255-B
Presenters: Anshu Dubey, Alicia Klinvex

Workshops

(Early Career Program) Time Management
9:15AM – 10:00M, Room 251-D
Presenters: Liz Jessup, Michael A. Heroux

The 1st International Workshop on Post-Moore Era Supercomputing (PMES)
9:00AM – 5:30PM, Room 155-B
Organizers: Jeffrey S. Vetter, Koji Inoue, Takeshi Iwashita, Franz Franchetti, John Shalf, Kengo Nakajima, Richard Vuduc, Keren Bergman, Tom Conte, Gerhard Wellein, Erik P. DeBenedictis

PyHPC2015: 6th Workshop on Python for High-Performance and Scientific Computing
9:00AM – 5:30PM, Room 155-E
Organizers:: Andreas Schreiber, William Scullin, Bill Spotz, Andy R. Terrel

PAW: PGAS Applications Workshop
2:00PM – 5:30PM, Room 251-B
Organizers: Karla Morris, Katherine A. Yelick, Yili Zheng, Salvatore Filippone, Bill Long, Bradford L. Chamberlain

 

Tuesday, November 15, 2016

Emerging Technologies

The Path to Embedded Exascale
10:00AM – 6:00PM, Room 155-B
Contributors: Kurt Keville, Anthony Skjellum, Mitch Williams

Papers

Increasing Molecular Dynamics Simulation Rates with an 8-Fold Increase in Electrical Power Efficiency
11:00AM – 11:30AM, Room 355-D
Authors: W. Michael Brown (presenting), Andrey Semin (presenting), Michael Hebenstreit (presenting), Sergey Khvostov, Karthik Ramon (presenting), Steven J. Plimpton

Flexfly: Enabling a Reconfigurable Dragonfly Through Silicon Photonics
11:30AM – 12:00PM, Room 355-BC
Authors: Ke Wen (presenting), Payman Samadi, Sebastien Rumley, Christine P. Chen, Yiwen Shen, Meisam Bahadori, Jeremiah Wilke, Keren Bergman

Improving Application Resilience to Memory Errors with Lightweight Compression
4:00PM – 4:30PM, Room 355-D
Authors: Scott Levy (presenting), Kurt B. Ferreira, Patrick G. Bridges

Panels

Different Architectures, Different Times: Reproducibility and Repeatability in High Performance Computing
10:30AM – 12:00PM, Room 255-BC
Panelists: Miriam Leeser (Moderator), Allison Baker, Lorena Barba, James Demmel, Ganesh Gopalakrishnan, Michael Heroux, Walid Keyrouz, Jos Martin

Birds-of-a-Feather

Energy Efficiency Considerations and HPC Procurement
5:15PM – 7:00PM, Room 255-BC
Session Leaders: Natalie Bates (Primary), Ladina Gilly, James Laros, James Rogers, Anna Marie Bailey, Daniel Hackenberg, Marek Michalewicsz, Bilel Hadri, Thomas Ilsche

Poster Reception

  1. Hobbes Node Virtualization Layer: System Software Infrastructure for Application Composition and Performance Isolation
    5:15PM – 7:00PM, Lower Lobby Concourse, Exhibit Hall E – Booth 104
    Authors: Noah Evans,, Brian Kocoloski, John R. Lange, Kevin Pedretti, Shyamali Mukherjee, Ron Brightwell, Patrick G. Bridges

 

Wednesday, November 16, 2016

Award Presentations

IEEE-CS Seymour Cray Computer Engineering Award
Why and Whither Supercomputing?

8:30AM – 9:00AM, Ballroom-EFGHIJ
Recipient: William J. Camp

Featured Presentation

Kokkos: Performance Portability and Productivity for C++ Applications
10:45AM – 11:30AM, SC16 Exhibit Hall, Department of Energy booth #1030
Presenter: H. Carter Edwards

Papers

Understanding Performance Interference in Next-Generation HPC Systems
10:30AM – 11:00AM, Room 355-BC
Authors: Oscar H. Mondragon (presenting), Patrick G. Bridges, Kurt B. Ferreira, Scott Levy, Patrick Widener

DAOS and Friends: A Proposal for an Exascale Storage System
2:30PM – 3:00PM, Room 355-BC
Authors: Jay Lofstead (presenting), Ivo Jimenez, Carlos Maltzahn, Quincey Koziol, John Gent, Eric Barton

Panels

Post Moore’s Era Supercomputing in 20 Years
1:30PM – 3:00PM, Room 255-BC
Panelists: Jeffrey S. Vetter (Moderator), Keren Bergman, Tom Conte, Erik DeBenedictis, Satoshi Matsuoka, John Shalf, George Michelogiannakis, Jun Sawada, Matthias Troyer

Birds-of-a-Feather

HPCG Benchmark Update
5:15PM – 7:00PM, Room 355-E
Session Leaders: Mike Heroux (Primary), Jack Dongarra, Piotr Luszczek

Monitoring Large-Scale HPC Systems: Understanding, Diagnosis, and Attribution of Performance Variation and Issues
5:15PM – 7:00PM, Room 155-F
Session Leaders: Ann Gentile, Jim Brandt, Hans-Christian Hoppe, Mike Mason, Mark Parsons, Marie-Christine Sawley, Mike Showerman

 

Thursday, November 17, 2016

Invited Talks

Parallel Multiway Methods for Compression of Massive Data and Other Applications
2:15PM – 3:00PM, Ballroom-EFGHIJ
Presenter: Tamara G Kolda

Panels

Emerging Realities and New Protocols for Power Distribution: High Voltage and DC
10:30AM – 12:00PM, Room 255-BC
Panelists: Anna Maria Bailey (Moderator), Jack Pouchet, Dan Stanzione, David Martinez, Michael K. Patterson, Keiichi Hirose

Virtualization, Partitioning, Cohabitation, Containers, Something Else? Approaches to Integrating HPC and Big Data Applications
1:30PM – 3:00PM, Room 255-BC
Panelists: Ronald G. Minnich (Moderator), Ron Brightwell, Rolf Riesen, Joefon Jann, Barret Rhoden, Kamil Iskra, Balazs Gerofi, Hermann Haertig, Shane Canon

Birds-of-a-Feather

Software Engineering for Computational Science and Engineering on Supercomputers
10:30AM – 12:00PM, Room 155-A
Session Leaders: David Bernholdt (Primary), Mike Heroux, Neil Chue Hong, Daniel Katz, James Lin, Kengo Nakajima

The Virtual Institute for I/O and the IO-500 List
12:15PM – 1:15PM, Room 250-D
Session Leaders: Julian Kunkel (Primary), Jay Lofstead, John Bent

 

Friday, November 18, 2016

Panels

Data Analytics Support for HPC System Management
10:30AM – 12:00PM, Room 255-BC
Panelists: Abani Patra (Moderator), Matthew Ezell, William Scullin, Michael Showerman, Thomas Furlani, William Barth, James Brandt

Workshops

Runtime Systems for Extreme Scale Programming Models and Architectures (RESPA)
9:30AM – 12:00PM, Room 155-A
Organizers: Vivek Sarkar, Siegfried Benkner, Ron Brightwell, Patrick S. McCormick

 

Sandia@SC16